About Bobby Aylward

Bobby Aylward

About Bobby Aylward

Date of Birth:

01/04/1955

House:

32nd Dáil (2016 - )

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Carlow-Kilkenny

Member contact details

Recent contributions

Wednesday,
12 July 2017

Garda Deployment

Wednesday,
12 July 2017

Questions on Promised Legislation

Thursday,
6 July 2017

Finance Accounts 2015

Recent questions

Wednesday,
12 July 2017

36. Deputy Bobby Aylward asked the Minister for Justice and Equality the number of gardaí in each Garda station in counties Carlow and Kilkenny as of 30 June 2017; and the number of new recruits assigned to the division since recruitment resumed in 2014. [32845/17]

Tuesday,
27 June 2017

62. Deputy Bobby Aylward asked the Minister for Communications, Climate Action and Environment the progress made in implementing the recommendations of two reports (details supplied) on the future and reform of the post office network; and if he will make a statement on the matter. [29759/17]

Thursday,
22 June 2017

9. Deputy Bobby Aylward asked the Minister for Agriculture, Food and the Marine his plans to identify and rectify the persistent problems with the information technology system in his Department's Portlaoise office, which is leading to consistent delays in payment for farmers; and if he will make a statement on the matter. [28162/17]

Votes

Planning and Development (Amendment) (No. 2) Bill 2017: Committee and Remaining Stages

Questions put to vote: Amendment put: [13 July 2017]

Member voted: Níl

Planning and Development (Amendment) (No. 2) Bill 2017: Committee and Remaining Stages

Questions put to vote: Amendment put: [13 July 2017]

Member voted: Níl

Mortgage Arrears Resolution (Family Home) Bill 2017: Second Stage (Resumed) [Private Members]

Questions put to vote: Amendment put: [13 July 2017]

Member voted: Níl

Membership history

32nd Dáil

Period:

2016 -

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Carlow-Kilkenny

31st Dáil

Period:

2015 - 2016

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Carlow–Kilkenny

30th Dáil

Period:

2007 - 2011

Party:

Fianna Fáil

Constituency:

Carlow–Kilkenny