About Michael McDowell

Michael McDowell

About Michael McDowell

Date of Birth:

29/05/1951

House:

25th Seanad (2016 - )

Party:

Independent

Panel:

National University of Ireland

Member Contact Details

Recent Contributions

Wednesday,
19 July 2017

Order of Business

Wednesday,
19 July 2017

Order of Business

Tuesday,
18 July 2017

National Shared Services Office Bill 2016: Second Stage

Votes

International Protection (Family Reunification) (Amendment) Bill 2017: Second Stage (Resumed)

Questions put to vote: Question put: [19 July 2017]

Member voted: Tá

Adoption (Information and Tracing) Bill 2016: Second Stage

Questions put to vote: Question put: [17 May 2017]

Member voted: Tá

Companies (Accounting) Bill 2016: Report and Final Stages

Questions put to vote: Amendment put: [09 May 2017]

Member voted: Níl

Membership History

25th Seanad

Period:

2016 -

Party:

Independent

Panel:

National University of Ireland

29th Dáil

Period:

2002 - 2007

Party:

Progressive Democrats

Constituency:

Dublin South–East

Offices:

Tánaiste (2006 - 2007)

Minister for Justice, Equality and Law Reform (2002 - 2007)

27th Dáil

Period:

1992 - 1997

Party:

Progressive Democrats

Constituency:

Dublin South–East

25th Dáil

Period:

1987 - 1989

Party:

Progressive Democrats

Constituency:

Dublin South–East