About Paddy Burke

Paddy Burke

About Paddy Burke

Date of Birth:

15/01/1955

House:

25th Seanad (2016 - )

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural Panel

Recent Contributions

Thursday,
20 July 2017

Asian Infrastructure Investment Bank Bill 2017: Committee and Remaining Stages

Thursday,
20 July 2017

Order of Business

Tuesday,
18 July 2017

Order of Business

Votes

Order of Business

Questions put to vote: Amendment put: [18 July 2017]

Member voted: Níl

Petroleum and Other Minerals Development (Prohibition of Onshore Hydraulic Fracturing) Bill 2016: Committee and Remaining Stages

Questions put to vote: Amendment put: [28 June 2017]

Member voted: Níl

Criminal Justice (Amendment) Act 2009: Motion

Questions put to vote: Question put: [20 June 2017]

Member voted: Tá

Membership History

25th Seanad

Period:

2016 -

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural Panel

24th Seanad

Period:

2011 - 2016

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural Panel

23rd Seanad

Period:

2007 - 2011

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural

22nd Seanad

Period:

2002 - 2007

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural Panel

21st Seanad

Period:

1997 - 2002

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural

20th Seanad

Period:

1993 - 1997

Party:

Fine Gael

Panel:

Agricultural